Ekonomi

70 milyar TL kaybetti! Terörü finanse ediyorlar

Tütün Sanayicileri Derneği ‘Kapıdan Kaçak Yasak’ kampanyası başlattı. Türkiye’de yasal tütün mamulleri piyasasını temsil eden Tütün Sanayicileri Derneği ve üyeleri Philip Morris Türkiye, BAT Türkiye, JTI Türkiye ve Imperial Tobacco Türkiye’nin elindeki tütün sahibi 150 bin bakkalın desteğiyle başlattığı kampanya kapsamında ürün satış ruhsatları, kaçak tütün ürünlerinin ticaretinin yol açtığı aksaklıklara dikkat çekmek ve toplumsal farkındalığı artırmak amaçlanmaktadır. Tütün ürünlerinin yasa dışı ticaretinin devlete 70 milyar TL’ye varan vergi kaybına yol açtığını belirten Philip Morris Türkiye Genel Müdürü Filiz Yavuz Diren, başarılı yakalama operasyonlarına rağmen vergi kaybının yanı sıra bu ticaretin toplumsal etkilerine de dikkat çekti. devlet tarafından yürütülen ve belirlenen çabalar.

FİNANS TERÖR

Diren, “Kaçakçılığın sağladığı kaynaklar terörü finanse ediyor” dedi. Diren, “Denetimsiz olarak üretilen ve satılan kaçak tütün ürünleri, 150 bin bakkalın cirosundan yılda milyarlarca dolar çalıyor. İnternet üzerinden veya tütüncü denilen ruhsatsız satış noktalarında yasa dışı olarak gerçekleşen kaçak tütün mamulleri ticaretinin, toplam tütün mamulleri pazarının yüzde 28’ine ulaştığı hesaplanıyor. JTI Türkiye Kurumsal İlişkiler ve Bağlantı Müdürü Zeynep Öztürk, ‘Out of Door’ kampanyasının değerli bir başlangıç ​​olduğunu vurguladı. Öztürk, kampanya kapsamında yapılacak çalışmaların hem toplumsal farkındalığı artırmak hem de Türkiye’de tütün mamulleri satış ruhsatına sahip 150 bin bakkalın farkındalığını artırmak için tasarlandığını belirtti.

SORUN KAYITLI TÜTÜN AÇMAK İÇİN

BAT Türkiye, Bulgaristan ve Kuzey Kıbrıs Genel Müdürü Alper Büyük, kaçak sigara ticaretinin 2014 yılında yüzde 20,7’ye çıkmasının ardından, devletin kararlı çabaları ve yasal düzenlemeler sayesinde bu oranın 2020 sonunda yüzde 1,5’e gerilediğini belirtti. ve etkili saha önlemleri. Ancak 2022 yılı sonunda yüzde 6’ya çıktığını ifade eden Ulu, “Son dönemde kaçak sigara trendinde artış olsa da kaçak tütün mamullerinin büyük bir bölümünü 3 ana ürün grubu oluşturuyor. ticaret: Kaçak açık tütün, dolgulu makaronlar ve bandrol tütününden hazırlanan makaronlar, toplam kaçak tütün ticaretinin yüzde 25,8’ini oluşturuyor. sığınağı oluşturur. 2016 yılında 6 bin civarında olan kaçak açık tütün ve dolgulu makaron satan nokta sayısı bugün yaklaşık 20 bine ulaştı.”

CEZA ARTTIRILMALI

Imperial Tobacco Türkiye Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı/Ülke Müdürü Can Menteş, mevcut devlet operasyonlarının sürdürülmesinin ve kapsamının genişletilmesinin değerine dikkat çekti. Menteş, bazı yasal düzenlemelerin ve ek denetimlerin yasa dışı tütün ürünleri ticaretinin önlenmesinde değerli kazanımlar sağlayacağını belirtti. Menteş’in altını çizdiği ve derhal uygulamaya davet ettiği 3 konuyu şöyle sıraladı: “Öncelikle izinsiz tütün ticaretinin cezası yeniden 3-6 yıla çıkarılmalı. İkincisi, yasa dışı tütün üretim ekipmanlarının internet üzerinden satışının önlenmesi. Son olarak da kaçak ticarette kullanılan araçlara el konulması.”

YASA DIŞI TİCARET EVRİMİ

Tütün Sanayicileri Derneği üyelerinin yaptığı açıklamaya göre kaçak ticaret gelişiyor. Geçtiğimiz yıllarda yurt dışından kaçak sigaralar gündem olurken; Günümüzde ülkede kontrolsüz olarak üretilip piyasaya sürülen açık tütün ve makaron içi dolgulu tütünlerin satışına çalışılmaktadır. Bu bahiste devlet tarafından önemli kontroller ve çalışmalar yapılırken tüketiciler de büyük rol oynuyor. Yurt içinde ve yurt dışında bu alanda değerli çalışmalara imza atan derneğe üye firmalar, yasa dışı tütün ürünleri konusunda toplumu bilinçlendirmek için çalışmalarını sürdürüyor.

FARKINDA DEĞİLLER

Yasadışı yollarla satın alınan tütün ve tütün ürünleri, terörizm de dahil olmak üzere yasa dışı zincirin farklı halkaları için mali kaynak oluşturmaktadır. Geçen yıl şubat ayında yapılan “Kaçak, Taklit ve Taklit Ürünlere İlişkin Tüketici Algısı” araştırmasına göre, kaçak tütün tüketenlerin dörtte biri kaçak tütün veya ürünleri alırken bunun yasa dışı olduğunun farkında değil. Bu noktaya dikkat çekilerek hem toplumu bu konuda bilinçlendirmek hem de kayıt dışı bir zincirin önüne geçmek amaçlanmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! Eryaman Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu