Haber

ABD, İsrail’in Refah’a yönelik askeri operasyonunu desteklemiyor

ABD, İsrail’in gerçek ve dürüst bir planı olmadan Gazze’nin güneyindeki Refah kentine yönelik askeri operasyonunun “felakete” yol açacağını belirtti.

Beyaz Saray, Refah’taki mülteciler dikkate alınmadan gerçekleştirilecek hiçbir büyük operasyona destek vermeyeceklerini açıkladı.

Salı günü İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, askerlerine “Refah’a saldırmaya hazırlanın” emrini verdiğini belirterek, “Birkaç ay içinde Hamas’a karşı tam zafer elde edilecek” dedi.

Gazze nüfusunun yarıdan fazlası Mısır’ın ucunda yer alan Refah’ta hayata tutunmaya çalışıyor.

Şehirde 1,5 milyon Filistinli zor koşullar altında yaşıyor.

Salı günü İsrail Refah’ın bazı bölgelerine hava saldırısı düzenlerken tankların da ateş açtığı kaydedildi.

Altı çocuk babası 55 yaşındaki Emad, Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, “Sırtımız sınır çitlerine, yüzümüz Akdeniz’e döndü. Nereye gitmeliyiz? söz konusu.

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana düzenlediği baskınlar nedeniyle Gazze’nin kuzeyi ve ortası moloz yığınına döndü.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Kirby, “şimdilik askeri bir operasyonun oradaki halk için felaket olacağını ve bunu desteklemediklerini” belirterek, İsrail’in yakın zamanda Refah’a operasyon başlatacağına dair işaret görmediklerini belirtti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Vedant Patel de “ABD’nin ciddi ve güvenilir bir planlama olmadan böyle bir şeyi desteklemesinin mümkün olmadığını” ifade etti.

BBC’nin operasyon durumunda mültecilerin nereye gitmesi gerektiği sorusuna Patel, “Bunlar İsrail’in yanıtlaması gereken meşru sorular” dedi.

ABD, İsrail’e her yıl 3,8 milyar dolar değerinde askeri yardım gönderiyor; Bu da İsrail’i bu alanda en çok yardım alan ülke haline getiriyor.

Hamas’ın 7 Ekim’deki baskınlarında 1.300 kişinin hayatını kaybettiği, Gazze’de bugüne kadar düzenlenen saldırılarda ise 27.800 Filistinlinin hayatını kaybettiği belirtiliyor.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Refah’taki insanların “kalabalık barınaklarda, hijyenik olmayan ortamlarda, musluk suyu, elektrik ve gıda temininden yoksun” yaşadığını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! Eryaman Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu