Ekonomi

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Evde Bakım Yardımı için 2.4 milyar lira ödeyecek

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, ağır engelliler ve bakıma muhtaç ailelerine ekonomik destek sağlamak amacıyla bu ay 2 milyar 448 milyon lira Yatılı Bakım Yardımı’nı hesaba yatırmaya başladıklarını bildirdi.

Bakan Göktaş, yaptığı yazılı açıklamada, bakanlığın sunduğu toplum temelli en önemli bakım hizmet modellerinden biri olan Evde Bakım Yardımı’nın, engellilerin öncelikle aileleriyle birlikte desteklenmesi fikriyle 2006 yılında başlatıldığını hatırlattı.

Bu yardımla yakınları ağır engelli olan ve bakıma muhtaç olan ve kendilerine baktıkları için çalışamayanlara destek olunduğunu belirten Göktaş, “Bakanlık olarak engellilerin daha rahat yaşaması için hak temelli bir bakış açısıyla politikalar geliştiriyoruz. eğitim, sağlık, güvenlik ve istihdam gibi temel haklarına tam olarak ulaşabilmektedir.” sözünü kullandı.

Evde Bakım Yardımı kapsamında 2023 yılının Ocak-Temmuz döneminde tam bakmakla yükümlü olduğu engelli yakınlarına evlerinde bakmak isteyen ailelere aylık 4 bin 336 lira nakdi yardım yapıldığını belirten Göktaş, şöyle konuştu:

“Bu ay içinde ağır engelliler ve bakıma muhtaç aileleri için toplam 2 milyar 448 milyon lira Yatılı Bakım Yardımı yatırmaya başladık. Bu ay 570 bin vatandaşımız Evde Bakım Yardımından yararlanıyor. Bakanlık olarak; Türk Yüzyılı vizyonumuz çerçevesinde engelliler alanında hak temelli sosyal yardımların sağlanması, şeffaf bir anlayışla sürdürülebilir olmasını çok değerli buluyoruz. kimseyi geride bırakmayarak, engelli bireylerin kendi sosyal çevrelerinde ayrım gözetmeksizin sosyal hayatın her alanına etkin ve bağımsız katılımlarını sağlayacağımızı diler, tüm engelli vatandaşlarımıza hayırlı kazançlar dilerim.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! Eryaman Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu