Haber

Avustralya Nükleer Ajansı Kayıp Radyoaktif Kapsülü Aradı

KANBERRA, 1 Şubat (Xinhua) — Avustralya Radyasyondan Korunma ve Nükleer Güvenlik Dairesi (ARPANSA) Salı günü ülkenin taşrasında kayıp bir radyoaktif kapsül arama çalışmasına katıldığını söyledi.

Demir cevherinin yoğunluğunu ölçmek için kullanılan bir gösterge modülü olan sekiz milimetrelik bir Sezyum-137 kapsülünün Ocak ayında uzak Batı Avustralya bölgesinde rotasında kaybolduğu bildirildi ve eyaletin büyük bir kısmında acil durum araması başlatmak için bir radyasyon alarmı verildi. işlem.

Yetkililer, bir Perth madeninden bir depoya götürülürken kaybolan kapsülü bu güzergah boyunca adım adım takip ederek araştırıyor.

ARPANSA, arama çalışmalarına yardımcı olmak için özel bir araca monte edilmiş portatif radyasyon tespit cihazı ile donatılmış ekibi görevlendirdiğini bildirdi.

Ajanstan yapılan açıklamada, “Avustralya Nükleer Bilim ve Teknoloji Örgütü (ANSTO) ayrıca aramaya yardımcı olmak için radyasyon hizmetleri uzmanları, tespit ve görüntüleme cihazları ekipleri gönderdi” dedi.

Kapsülle doğrudan temasın büyük olasılıkla radyasyon yanıklarına veya hastalıklara yol açacağını belirten yetkililer, vatandaşları kapsülü bulmaları halinde en az beş metre uzakta durmaları konusunda uyardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! Eryaman Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu