Ekonomi

Borsa İstanbul’da Kapanış: BIST 100 bugün nasıl hareket etti?

Investing.com – BİST 100Endeks, günün büyük bölümünde satıcılarla işlem görmesinin ardından kapanışa gelen alımlarla gün içi kayıplarını telafi eden bir hareket yaşadı.

BIST 100, haftanın son iş gününe 5.200 puanın altında başlamasının ardından gün boyunca aşağı yönlü hareket ederek kapanışta 5.000 puanlık reel bitiş noktasına geriledi. Son bir saatte tabandan alımlarla birlikte endeks yeniden 5.200 seviyesinin üzerine çıktı.

BIST 100 endeksi bugün haftalık kaybını %7,5’in üzerine taşıdı. Böylece endeks, önceki hafta görülen %10’luk fiyat artışının değerli bir kısmını geri vermiş oldu. Borsa İstanbul, Ocak ayında yükselişini yavaşlatırken, BIST 100 endeksi ortalama 4.975 – 5.550 puan aralığında hareket etti.

Bugünkü çekilmede bankaların değer kayıplarının etkili olduğu görüldü. kapanışta hata yok bankacılık, telekomünikasyonve Baskı%4 bandına düştü. petrokimyaÖte yandan son saatte günlük yarım puan artışla ayakta kalan tek segment oldular. Sporve metal ürünleriÖte yandan yüzde 1’e yakın düşüşle en az kaybedenler ise kesintilerin ortasında yer alıyor.

BIST 100’de bugün en çok yükselen ve düşen hisseler

BIST 100 endeksinde yer alan hisselerin ortasında sasave HECT’ler haftanın son iş gününde ortalama %5 değer artışı ile endekste en çok kazandıran hisse senedi oldu. Haftalık bazda, her iki hisse senedi de bugünkü toparlanmaya rağmen yaklaşık %10 değer kaybetti. ALARK, ZORLAMAve ASUZUÖte yandan alıcılı hisseler olarak ilk sırayı aldı.

GUBRF, bugün tavan fiyatına kadar gerileyerek BİST 100’de geriden en çok kaybeden pay oldu. TKFEN, GESANve SOKMson bir saatte en çok değer kaybeden hisseler olarak sıralandı.

GCM Yatırım’dan Kudret Ayyıldır, borsa yorumundayazdı:

Dış piyasaları incelediğimizde, Çin piyasasının tatilde olması nedeniyle düşük hacimli süreçlerde Asya endekslerindeki ılımlı alım eğiliminin devam ettiği görüldü. ABD endeksleri arasında Nasdakhaftanın son iş gününe düz başladı. Dow Jonesve S&P 500 Öte yandan, hafif bir satıcı ile yatay bir görünüme sahiptir. Öte yandan Avrupa endeksleri günün sonunda reel sonuçlarla karışırken, büyük borsaların düşük notlu geri çekilmeleri ise söz konusu.

Author: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! Eryaman Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu