Haber

Büyük depremler neden gece olur? Bilimsel olmasa da bir açıklaması var

Sabaha karşı Düzce’de meydana gelen 5.9 büyüklüğündeki deprem büyük korku yarattı. Sarsıntı İstanbul sahil çok sayıda ilde hissedilirken 1’i ağır 80 vatandaşımız da yaralandı. Can havliyle meskenlerinden çıkan onlarca vatandaş, sokaklarda sabahladı.

DEPREMLER NEDEN ÇOĞUNLUKLA GECE SAATLERİNDE OLUYOR?

Deprem gerçeği bir kere daha acı yüzünü bizlere gösterirken herkesin aklına ise tıpkı soru geldi: Büyük sarsıntılar neden çoğunlukla gece oluyor? Bilimsel olmasa da uzmanlar bu sorunun karşılığını muhakkak bir çerçevede veriyor. Güneş’in çekim gücünün etkisiyle Dünya’nın gece kısmı büyük bir baskı altındayken, gündüz kısmı gevşek pozisyondadır. Bu sebeple zelzelelerin genelde gece olduğu ve çok basınca dayanamayıp kırıldığı kestirim ediliyor. Fizikçiler de Güneş ve Ay tutulmalarında da çekim gücü çok arttığı için sarsıntı yaşanmasının muhtemel olduğunu belirtiyor.

“BEKLENEN BÜYÜK DEPREMİN HABERCİSİ DEĞİL”

Deprem sonrası akıllara gelen bir öteki soru ise “Düzce depremi beklenen İstanbul depremini tetikler mi?” oldu. Mevzuyla ilgili açıklamalarda bulunan Sarsıntı Uzmanı Profesör Hekim Şükrü Ersoy yüreklere su serpti. Ersoy, “Deprem aslında aynı fay hattı üzerinde. Ancak Marmara’da beklenen büyük depremi tetiklemesi mümkün değil. Zaten Marmara’nın kendi içinde bir potansiyeli var. Eninde sonunda büyük bir deprem olacak orada. Fakat Düzce depreminin onu tetiklemesi mümkün değil. Birbirlerini tetiklemesi mümkün değil.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! Eryaman Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu