Ekonomi

Cisco hisseleri güçlü 4. çeyrek tahmini ve Splunk anlaşmasıyla değer kazandı

Cisco Systems Inc. (NASDAQ:CSCO), ağ ekipmanlarına olan talebin yeniden canlanacağını gösteren iyimser bir dördüncü çeyrek tahmininin ardından Perşembe günü piyasa öncesi işlemlerde hisselerinin yükseldiğini gördü. Bu olumlu görünüm, şirketin siber güvenlik firması Splunk Inc.i (NASDAQ:SPLK) 28 milyar dolara satın almasıyla daha da güçlendi.

Dünyanın en büyük ağ ekipmanı üreticisi olarak bilinen teknoloji devi, daha önce durgun bir talep dönemiyle karşı karşıya kalmıştı. Bu yavaşlama, müşterilerin pandemi sırasında biriken fazla envanter üzerinde çalışmasına ve devam eden tedarik zinciri sorunlarına bağlanıyordu.

Çarşamba günü Cisco, LSEG verilerine göre dördüncü çeyrek gelirinin analistler tarafından tahmin edilen 13,23 milyar doları aşarak 13,4 milyar ila 13,6 milyar dolar aralığında olacağını öngördü.

Cisco’nun CEO’su Charles Robbins, Çarşamba günü kazanç sonrası yaptığı bir görüşmede, müşterilerin Cisco’nun Temmuz ayındaki mali yılının sonuna kadar envanterlerinin çoğunu kurmasını beklediklerini ifade etti.

Splunk satın almasının etkisi hariç tutulduğunda ürün siparişleri üçüncü çeyrekte yatay seyretmesine rağmen, bu bir önceki çeyrekte görülen %12’lik düşüşe kıyasla bir iyileşme oldu.

Piyasa öncesi kazançların korunması halinde, Cisco’nun piyasa değeri Perşembe günü yaklaşık 8 milyar dolar artabilir.

Şirket, ChatGPT gibi bilgi işlem yoğun sohbet robotlarını destekleyen Microsoft (NASDAQ:MSFT) ve Meta Platforms (NASDAQ:META) gibi ABD’li teknoloji devlerinin veri merkezlerine yaptığı yoğun yatırımlardan faydalanmaya hazırlanıyor. Cisco, en büyük dört bulut bilişim şirketinden üçünün ethernet teknolojisini kullandığını açıkladı ve 2025 mali yılı için 1 milyar dolarlık yapay zeka ürün siparişi hedefini yineledi.

Cisco ayrıca 2024 yılı gelir tahminini de yukarı yönlü revize etti ve daha önce 51,5 milyar ila 52,5 milyar dolar olarak öngörülen gelirin şimdi 53,6 milyar ila 53,8 milyar dolar aralığında olmasını bekliyor.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Mart ayında tamamlanan Splunk’ın satın alınması, Cisco’nun temel ağ işinin ötesine geçmek için yaptığı stratejik bir hamledir. Splunk’ın dahil edilmesi, Cisco’nun güvenlik segmenti gelirinin üçüncü çeyrekte %36 artmasına katkıda bulundu.

Şirketin üçüncü çeyrekteki toplam brüt kar marjı, geçen yılın aynı dönemindeki %63,4 seviyesinden %65,1’e yükseldi. Cisco daha önce Splunk anlaşmasının, satın almanın tamamlanmasını takip eden ilk mali yılda brüt kar marjı büyümesini hızlandıracağını belirtmişti.

InvestingPro İçgörüleri

Cisco Systems Inc. (NASDAQ:CSCO), Splunk’ı satın almasının ve olumlu bir dördüncü çeyrek tahmininin ardından büyümeyi hedeflerken, Microsoft (NASDAQ:MSFT) gibi sektördeki benzerleri de güçlü pazar varlığı ve finansal sağlık gösteriyor. Teknoloji sektörünün önemli bir oyuncusu olan Microsoft, temel metriklere ve analist güvenine yansıyan güçlü bir performans sergiliyor.

InvestingPro verileri, Microsoft’un 3,14 trilyon dolarlık önemli piyasa değerini ortaya koyarak teknoloji sektöründeki önemli etkisini ve büyüklüğünü gösteriyor. Şirketin F/K oranının 36,52 olması, yatırımcıların Microsoft’un istikrarlı performansı ve büyüme beklentileri nedeniyle kazançları için prim ödemeye istekli olduğunu gösteriyor. Ayrıca Microsoft, 2023’ün ilk çeyreği itibarıyla son on iki ayda %13,97’lik sağlam bir gelir artışı oranı göstererek, rekabetçi bir pazar ortamında en üst düzey rakamlarını genişletme yeteneğini vurgulamıştır.

Microsoft için iki önemli InvestingPro İpucu, şirketin 18 yıl üst üste temettü artırma konusundaki etkileyici geçmişini içeriyor ve hissedarlara tutarlı bir şekilde değer döndürme taahhüdünü gösteriyor. Ayrıca, 18 analist önümüzdeki dönem için kazanç tahminlerini yukarı yönlü revize ederek Microsoft’un finansal geleceğinin umut verici göründüğüne dair bir fikir birliğini yansıtıyor. Bu iyimserlik Cisco’nun olumlu görünümüyle örtüşüyor ve teknoloji sektörünün güçlü bir performans dönemine hazır olabileceğini gösteriyor.

Microsoft’un düşük fiyat oynaklığı ve Yazılım sektöründe önemli bir oyuncu olarak konumunun analizini içeren daha derin bilgiler ve ek InvestingPro İpuçları ile ilgilenen okuyucular için https://www.investing.com/pro/MSFT adresini ziyaret edin. Microsoft’un finansal sağlığı ve pazardaki konumu hakkında daha kapsamlı bir anlayış sağlayabilecek 17 InvestingPro İpucu daha mevcuttur. Bu bilgilere erişmek için INVTROZEL1A kupon kodunu kullanarak InvestingPro aboneliğinde %20’ye varan indirimden yararlanabilirsiniz.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

haber-findikli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! Eryaman Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu