Teknoloji

Google, En Yeni Yapay Zeka Modeli Gemini 1.5’i Tanıttı: Tek Seferde 700 Bin Kelime İşleyebiliyor!

Geçen hafta Google, Bard sohbet botu da dahil olmak üzere tüm yapay zeka ürünlerini “Gemini” olarak adlandırmaya başladı. Gemini adı şirketin yapay zeka araçlarına güç veren dil modelinden geliyor. Teknoloji devi bugün yapay zeka atılımlarına hız kesmeden devam ettiğini gösteren yepyeni bir duyuru yaptı.

Şirket, Gemini’nin yeni versiyonunu bir blog yazısında duyurdu Gemini 1.5’i duyurdu . Gemini 1.0 çok yakın zamanda Aralık ayında piyasaya sürüldü. Bugünkü duyuru, modelin yeni jenerasyonunun sadece iki ay sonra geldiğini gösterdi.

Gemini 1.5 tek seferde 1 saate kadar video, 11 saate kadar ses kaydı veya 700 bin kelimeye kadar işleyebilmektedir.

Dil modeli (LLM) Gemini 1.5, selefinden çok kısa bir süre sonra gelmesine rağmen birçok açıdan önemli iyileştirmeler sunuyor. Modelde daha yeterli yorum, daha geniş bir bağlam penceresi (aynı anda işleyebileceği bilgiler) ve geliştirilmiş performans Göreceğiz. Hatta Google CEO’su Sundar Pichai, yeni modelin ilk versiyonu olan Gemini 1.5 Pro’nun, şirketin mevcut en gelişmiş modeli olan Gemini 1.0 Ultra ile benzer performanslara imza attığını söylüyor. Bunu daha az işlem gücüyle yaptığını ekliyor.

Gemini 1.5, geliştiricilerin çok daha işlevsel model ve uygulamalar geliştirmesine olanak tanıyacak. Google, Gemini 1.5’in içerik penceresinin 1 milyon token’a kadar olduğunu söylüyor. Bu, Tek seferde 1 saat video, 11 saate kadar ses, 30 bin satırdan fazla kod veya 700 bin kelime Çalışabileceği anlamına geliyor. Paylaşılan bir görselde modele 44 dakikalık sinema veriliyor. Gemini 1.5 Pro, bilgileri çok kısa sürede işleyebiliyor ve bu konudaki her türlü soruyu yanıtlayabiliyor.

Karşılaştırıldığında, OpenAI’nin en son GPT-4 Turbo modelinin bağlam penceresi 128 bin jeton . İkizler bunun neredeyse 7,8 katını sunabilir. Gemini 1.0 Pro’da bu miktarın 32 bin token olduğunu da belirtelim. Yani önceki nesle göre çok büyük bir gelişme var. Yeni modelin 1 milyon token içerik penceresi sınırlı sayıda geliştiriciye sunulacak ve test edilecek. Şirket, gecikmeden kullanıcı deneyimine kadar pek çok konuda gözlem yapacağını söylüyor.

Bunların dışında model, Gemini 1.0 ile performans karşılaştırmasında %87 oranında daha iyi sonuçlar vermeyi başardı. Şirkete göre öğrenme yetenekleri gibi konuları test eden Needle In A Haystack (NIAH) değerlendirmesinde de mükemmel puanlar aldı.

Gemini 1.5 şu anda sınırlı sayıda geliştirici ve kurumsal müşterinin kullanımına sunuldu

*Gemini 1.5 Pro, Apollo 11’in Ay’a yolculuğunun 402 sayfalık metnindeki ilgi çekici ayrıntıları anlayabilir ve akıl yürütebilir.

Gemini 1.5 Pro şimdilik sınırlı sayıda geliştiriciye ve kurumsal müşteriye Teklif edilecek. Ne zaman geniş çapta yayınlanacağı belli değil. Ancak en sonunda şu anda herkesin kullanımına ücretsiz olarak sunulan sohbet botu “Gemini”ye güç veren Gemini 1.0 Pro’nun yerini alabileceğini söyleyebiliriz. Ancak atlamamamız gereken bir kısım var.

Model herkes için yayınlandığında bağlam penceresine göre fiyatlandırma sunulacak. 128 bin token değerindeki Gemini 1.5 standart olarak gelecek. 1 milyon token’a kadar çıkabilen versiyonların fiyatları farklı olacak. Yani büyük ihtimalle herkesin ücretsiz olarak erişebildiği modelde 1 milyon token bağlam penceresini görmeyeceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! Eryaman Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu