Haber

İnsan Hakları İzleme Örgütü: İsrail saldırıları ‘savaş suçu’ olarak soruşturulmalı

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), İsrail’in Gazze’deki hastane ve sağlık kurumlarını hedef alan saldırılarının ‘savaş suçu’ olarak soruşturulması gerektiğini belirtti. Raporda, İsrail ordusunun ‘tıbbi tesislere, personele ve ulaşıma yönelik yasadışı saldırılarının Gazze’nin sağlık sistemini daha da tahrip ettiği ve savaş suçu olarak soruşturulması gerektiği’ belirtildi.

İşgal altındaki Filistin Toprakları Uluslararası Bağımsız Soruşturma Kurulu ve Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne soruşturma çağrısında bulunan HRW, 7 Ekim-7 Kasım tarihleri ​​arasında Endonezya Hastanesi, Al Ahli Hastanesi, Uluslararası Göz Sağlığı Merkezi, Türk-Filistin Dostluk Hastanesi ve Kudüs Hastanesi’ni ziyaret etti. Kendisine veya yakınına yapılan saldırıların dikkate alındığını belirtti.

‘HİÇBİR DELİL SALDIRILARI MEŞRULAŞTIRMAZ’

HRW’nin açıklamasında, “İsrail ordusunun 5 Kasım 2023’te ‘Hamas’ın hastaneleri kullandığı’ yönündeki iddialarına rağmen, sunulan hiçbir kanıt, hastanelerin ve ambulansların uluslararası insancıl hukuk kapsamındaki koruma statülerinden mahrum bırakılmasını yasal hale getiremez.”

GAZZE’DE 11 BİN 240 ÖLÜ: 25 HASTANE HİZMET DIŞI

Gazze’de hükümetin medya ofisinden yapılan açıklamada, 4 bin 630’u çocuk, 3 bin 130’u kadın olmak üzere 11 bin 240 kişinin öldürüldüğü belirtildi. Açıklamada, yaralı sayısının yüzde 70’i kadın ve çocuk olmak üzere 29 bine ulaştığı, Gazze Şeridi’nde 1 milyon 500 bin kişinin yerinden edildiği bildirildi.

Açıklamada, İsrail saldırılarında yıkılan binaların kalıntılarının bulunduğu belirtilirken, 1740’ı çocuk 3 bin 250 kişinin kayıp olduğu bildirildi. Açıklamada, İsrail saldırıları nedeniyle 25 hastane ve 52 sağlık ocağının hizmet dışı kaldığı, 55 ambulansın ise kullanılamaz hale geldiği belirtildi. (DIŞ HABER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! Eryaman Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu