Haber

Irak’ta Asya Parlamenterler Meclisi Toplantısı Sonuç Bildirisi: İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları durdurulmalı

Irak’ın başkenti Bağdat’ta düzenlenen ve Türkiye’den gelen parlamento heyetinin katıldığı Asya Parlamenterler Meclisi Toplantısı’nın sonuç bildirgesinde, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının bir an önce durdurulması gerektiği vurgulandı.

Bildiride, başkenti Kudüs olan bağımsız bir Filistin devleti kurulmasının gerekliliğine dikkat çekildi ve Gazze’ye yönelik devam eden şiddetin hızlı ve koşulsuz bir şekilde durdurulması çağrısında bulunuldu.

Bildiride, Filistin halkının mücadele ve direniş hakkının her türlü araçla meşrulaştırılması gerektiği belirtilerek, İsrail saldırıları sonucu yok edilen alanların yeniden inşası için Gazze’de devam eden ablukanın kaldırılması talep edildi.

Filistin’e BM’ye tam üyelik çağrısı

Sonuç bildirgesinde Filistin’e Birleşmiş Milletler’e (BM) tam üyelik hakkı verilmesi yönünde çağrı da yapıldı.

Deklarasyonda şu ifadelere yer verildi:

“Olanlar Ortadoğu’da barışı ve güvenliği tehdit ettiğinden, uluslararası topluma, hatalı Siyonist oluşuma, savaşı derhal durdurması ve uluslararası insani anlaşma ve sözleşmelere uyması için baskı uygulamaya çağırıyoruz.

Filistin’e BM’ye tam üyelik verilmesini destekliyor, Filistin Ürdün Vadisi’nin tamamını, Ölü Deniz’in kuzeyini ve işgal altındaki Filistin topraklarındaki yerleşim yerlerini ilhak etmeyi amaçlayan hatalı Siyonist yapının planlarını reddediyor ve şunu düşünüyoruz: durdurulmaları gerekir.

Bildiride, İsrail’in Gazze ve Batı Şeria halkını sınırdan geçirme planlarına karşı çıktığı, İsrail’in tüm Filistin, Suriye ve Lübnan topraklarındaki işgal ve saldırganlığına son verilmesi gerektiği belirtildi.

Toplantı sonunda Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne Gazze’de işlenen savaş suçlarına ilişkin kapsamlı bir soruşturma yapılması yönünde çağrı da yapıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! Eryaman Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu