Haber

İtalya ve Malta, Akdeniz’de istikrarı ve yasa dışı göçle mücadeleyi görüştü

İtalya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Antonio Tajani, Malta Dışişleri, Avrupa ve Ticaret Bakanı Ian Borg ile Akdeniz’de istikrarı ve yasa dışı göçle mücadele konusunu görüştü.

Tajani’nin mesken sahipliğinde Roma’da gerçekleşen görüşme sonrasında İtalya Dışişleri Bakanlığının resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda, “Yasa dışı göçle mücadele ve Akdeniz’in istikrarını teşvik için ikili ve Avrupa Birliği (AB) işbirliği, Libya, Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulunda (BM) işbirliği ve Batı Balkanlar bahislerine odaklanıldı.” ifadesi kullanıldı.

Tajani de Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Borg’a ziyareti dolayısıyla teşekkür ederek “Akdeniz’deki istikrardan yasa dışı göçle mücadeleye kadar ortak sınamalara etkin çözümler bulmak için Brüksel’de de bir arada çalışmaya devam.” değerlendirmesinde bulundu.

İtalya ve Malta, Akdeniz’in orta kesiminde yıllardır süren düzensiz göç akınında, Akdeniz’i geçebilen ya da kurtarılan göçmenlerin Avrupa’da ilk ayak bastıkları yer olma özelliği taşıyor.

Her iki ülke de göçmenlerin karşılanması konusunda AB’den ve öteki üye ülkelerden bu akına karşı kâfi dayanışmayı görmediğini savunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! Eryaman Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu