Haber

Kılıçdaroğlu 3 Aralık’ta ekonomi kadrosunu açıklıyor

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 3 Aralık Cumartesi günü partisinin iktisat siyasetlerini ve bu siyasetleri oluşturan takımını açıklayacak. Takımda Almanya eski Başbakanı Angela Merkel’in danışmanlarından Jeremy Rifkin de bulunuyor.

CHP’li yetkililer, Cumartesi günü “İkinci Yüzyıla Çağrı” başlığıyla açıklanacak olan iktisat yol haritasınınTürkiye’nin beş önemli sorununa 13 çözüm maddesi öneren bir beyanname olduğunu ve üç yıldır üzerinde çalışıldığını belirtiyor.

Bu arada uzun süredir devam eden bu çalışma için sadece CHP’nin iktisat kurmaylarının değil alanında uzman ekonomistlerin ve uzmanların da hazırlıkların içinde olduğu kaydediliyor.

Bu nedenle Lütfü Kırdar’da düzenlenecek olan toplantıda Kılıçdaroğlu’nun açılış konuşmasının akabinde bu isimlerin kimileri da sunumlar yapacak. CHP’nin ekonomi kurmayları Faik Öztrak ile Selin Sayek Böke’nin yapısal ıslahatlar ve yeşil iktisat ile ilgili sunuş yapmaları planlanıyor.

Ayrıca ABD’deki saygın üniversitelerden MIT’te akademisyenlik hayatını sürdüren ve dünyaca ünlü kitapları bulunan Daron Acemoğlu da görüntü konferans yoluyla bir konuşma yapacak.

Dünyada en çok alıntı yapılan beş iktisatçıdan biri olan Acemoğlu’nun çalışma alanları arasında siyasal iktisat, ekonomik kalkınma, büyüme, teknolojik değişimler, gelir eşitsizliği ve çalışma ekonomisi bulunuyor. Acemoğlu, çalışmaları nedeniyle aralarında Global Economy Prize – Küresel Ekonomi Ödülü 2019’un da olduğu birçok mükafata layık görülmüştü.

Merkel’in danışmanı Rifkin de ekipte

Etkinliğe katılacak dikkat çeken isimlerden bir diğeri de ABD’li müellif, iktisat ve toplum kuramcısı, aktivist, danışman olarak bilinen Jeremy Rifkin. Üçüncü Endüstriyel İhtilal konseptinin fikir babası olarak kabul edilen Rifkin’in bilimsel-teknolojik değişimlerin toplum ve çevre üzerindeki etkileri hakkında çok sayıda kitabı bulunuyor.


ABD’li müellif, iktisat ve toplum kuramcısı Jeremy Rifkin Fotoğraf: Getty Images/M. Loccisano

Rifkin, Almanya’nın eski Başbakanı Angela Merkel’in 3. Sanayi İhtilali siyaseti sırasındaki danışmanı idi.

Buna ek olarak Türkiye’de iktisat dünyasındaki kıymetli isimlerden Bilkent Üniversitesi İktisat Kısmı Öğretim Üyesi, TCMB eski baş ekonomisti Hakan Kara ile Bilkent Üniversitesi İktisat Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Refet Gürkaynak da bu çalışmayı hazırlayan grubun içindeki isimlerden.

Etkinlikte kelam alarak yoksulluk ile ilgili sunum yapacak olan isim ise CHP Yoksulluk Dayanışma Ofisi Koordinatörü Hacer Foggo olacak.

Ekonomide takım hareketi

DW Türkçe’nin CHP’ye yakın kaynaklardan edindiği bilgilere nazaran Kılıçdaroğlu’nun ekonomi alanında bu isimleri etrafında toplaması gerek kendisinin gerekse altılı masanın iktidara gelmeye yönelik iddiasını da ortaya koyuyor.


CHP Yoksulluk Dayanışma Ofisi Koordinatörü Hacer FoggoFotoğraf: ADEM ALTAN/AFP/Getty Images

CHP’nin yanı sıra altılı masanın başka partilerinin de iktisat siyasetlerini açıkladığına dikkat çeken kaynaklar, tüm bu iktisat beyannamelerinin daha sonra bir havuzda toplanarak ortaklaştırılacağını ve altımı masanın Cumhurbaşkanı adayının seçim beyannamesi içine gireceğini belirtiyorlar.

Bu ortada Ankara’da siyaset kulislerinde 3 Aralık toplantısı ekonomi ağırlıklı olmakla birlikte aynı zamanda Kılıçdaroğlu’nun adaylığa bir adım daha yaklaştığı yorumları yapılıyor ve bir çeşit siyasi manifesto olarak bedellendiriliyor.

Bu adımın akabinde Aralık ayı sonuna kadar ya da en geç Ocak ayı başında altılı masanın ortak seçim beyannamesinin hazır olması beklenirken adayın gayri resmi formda nihaileşmesinin Ocak’ta olabileceği, resmen açıklanması için ise Şubat ayını bulabileceği konuşuluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! Eryaman Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu