Haber

Kırgızistan’da İsrail-Filistin Çatışmasının Uluslararası ve Ulusal Güvenliğe Etkisi Tartışıldı

Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te “Ortadoğu’daki Gerginliğin Uluslararası ve Ulusal Güvenliğe Etkisi” konulu toplantı düzenlendi.

Kırgızistan’daki “Din, Hukuk ve Siyaset, Bağımsız Analitik ve Araştırma Merkezi, Ulusal Stratejik Araştırma Enstitüsü, Diplomatik Akademi, Stratejik Analiz ve Tahmin Enstitüsü” işbirliğiyle gerçekleştirilen toplantıda İsrail’den kaynaklanan gelişmelerin bölgesel ve küresel etkileri ele alındı. -Filistin çatışması ele alındı ​​ve Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nin savaşları önleyemeyeceğine dikkat çekildi.

Toplantıda, İsrail ablukası altındaki Gazze’de son durum değerlendirilirken, İsrail-Filistin çatışmasının yayılması ve sosyal medya platformlarının etkisine ilişkin endişeler de dile getirildi.

Filistin diasporası temsilcisi Saed Mohammed, İsrail ablukası altındaki Gazze halkının günlerdir saldırılara maruz kaldığını belirterek, Gazze’deki can kaybı, yaralanma ve yıkıma ilişkin son bilgileri paylaştı.

“Bağımsız Din, Hukuk ve Siyaset Analitik ve Araştırma Merkezi Başkanı Kadir Malikov, İsrail-Filistin çatışmasının dünya kamuoyunun çaresizliğini gösterdiğini ve Gazze’de ikili standart uygulandığını belirtti.

Ulusal Stratejik Araştırma Enstitüsü Temsilcisi Marat Abdıldayev, savaşın diğer ülkelere ve bölgeye yayılmasından endişe edildiğini ve bunun önlenmesi gerektiğini söyledi.

İsrail-Filistin çatışmasının sosyal medyaya da sıçradığını belirten Ulusal Stratejik Araştırma Enstitüsü Temsilcisi Asan Ahmatov, dezenformasyonla mücadelenin önemine dikkat çekti.

Stratejik Analiz ve İddialar Enstitüsü Başkanı Aman Saliyev ise Filistin halkına yönelik ikili standartların aşılması gerektiğini vurguladı.

UMMA Dergisi Editörü Meryem Satarova, Gazze’de yıllardır devam eden İsrail-Filistin çatışmasının dramının ilk kez bu kadar geniş bir kitleye yayıldığını belirtti.

Diplomasi Akademisi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aynur Jorobekova da Gazze’de ateşkes ilan edilmesi ve barışın sağlanması gerektiğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! Eryaman Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu