Teknoloji

Lenovo, Yeni Katlanabilir Ekranlı Dizüstü Bilgisayar Prototipini Tanıttı

2019 yılında tanıtılan Samsung Galaxy Fold, tüm dünyada katlanabilir telefon çılgınlığını başlattı. Katlanabilir telefon trendi her geçen gün daha da yaygınlaşırken, dizüstü bilgisayarlar katlanabilir ekranlara kavuşuyor.

Lenovo, bugün Barselona’da başlayan Portable World Congress’te yeni katlanabilir ekranlı laptop konseptini tanıttı. Şu anda seri üretime hazır olmayan bu konsept, yakın gelecekte dizüstü bilgisayarların nasıl görüneceğini bizlere gösteriyor.

Ekran neredeyse iki katına çıkarılabilir

Lenovo bu prototipi “katlanabilir ekranlı laptop” olarak tanıtsa da ekran aslında tam olarak katlanmıyor. Klavyenin alt kısmına konumlandırılan genişletilmiş esnek ekran, laptopun yan tarafında bulunan bir buton yardımıyla açılarak anında kullanıma hazır hale geliyor. katlanmış haldeyken 2024×1604Çözünürlüklü ekran, açıldığında 2024×2368 çözünürlüğe ulaşmak. Yani ekran açıldığında dikey olarak neredeyse ikiye katlanıyor.

The Verge tarafından aktarılan bilgilere göre; Açıldığında dikey olarak konumlandırılmış 2 ekran hissi veren bu prototip, şu an seri üretime pek hazır değil. Ekranın dayanıklılığı, pil ömrü, ekran kapalıyken pil tasarrufu, tartma gibi değerli konulara ağırlık veren Lenovo, Bu konsept aynı zamanda tasarımın yakın zamanda raflarda olmayabileceğini de belirtiyor..

Motorola’nın eşit uzunluktaki konsept telefonu da ilk kez gösterildi.

2014 yılında Motorola’yı 3 milyar dolara satın alan Lenovo, şirketin yeni katlanabilir telefonunu da ilk kez tanıtmıştı. Dizüstü bilgisayar prototipi ile örnek bir sisteme sahip olan telefonun genişletilmiş ekranı, gerçek alt kısmından geriye katlanabilir.

Bu sayede kullanıcılar, ekran kapalıyken arka kamerayı kullanabiliyor ve telefonu ters çevirdiklerinde bildirimleri görebiliyor. Ayrıca telefon, açık olan uygulamaya göre ekranı otomatik olarak uzatıp kısaltabiliyor..

Tıpkı laptop gibi seri üretime hazır olmayan bu telefon için Lenovo yetkilileri bu konsepti seri üretime hazır hale getirmek için detaylı bilgi vermedi. daha gidecek çok yolu olduğunu belirtiyor.

Özellikle yazılımcılar ve ofis çalışanları için faydalı olacağı düşünülen bu konsept laptop ve telefonun ne zaman piyasaya sürüleceği, hatta üretileceği bile bilinmiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! Eryaman Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu