Haber

Libya Başbakanı Dibeybe ile İtalya Başbakanı Meloni ekonomik ilişkileri görüştü

Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdülhamid Dibeybe, bir günlük ziyaret için Trablus’a gelen İtalya Başbakanı Giorgia Meloni ile ekonomik ilişkileri değerlendirdi.

Meloni ile Libya’nın başkenti Trablus’ta görüşmeye gelen Dibeybe, görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında yaptığı konuşmada, İtalya ile ekonomik iş birliğini güçlendirmeyi hedeflediklerini söyledi.

İki ülke arasında imzalanan 8 milyar avroluk anlaşmaya işaret eden Dibeybe, “İtalyan tarafıyla ortak teknik heyetlere iki ülke arasında imzalanan anlaşmaların detaylarını görüşme fırsatı verilmesi konusunda anlaştık.” dedim.

İtalya’nın Libya ve komşu ülkelerde istikrarı sağlamak için çaba sarf ettiğini kaydeden Dibeybe, çabalarından dolayı İtalya’ya teşekkür etti.

İtalya’dan 5 adet arama kurtarma botu alımı

Dibeybe, iki ülke dışişleri bakanlarının da görüştüğünü belirterek, “Bugün düzensiz göçmenler ve enerji alanındaki anlaşmaların yanı sıra iki ülke dışişleri bakanları arasında enerji alımına ilişkin mutabakat zaptı imzalandı. İtalya’dan 5 arama kurtarma botu.” dedi.

Dibeybe, Libya’daki seçim hazırlıklarına ilişkin de, Birleşmiş Milletler Libya Özel Temsilcisi Abdoulaye Bathiliy’nin geçiş sürecinin sona erdirilmesi ve seçimlerin bir an önce yapılması yönündeki çabalarını desteklediklerini vurguladı.

“Libya, İtalya için bir öncelik”

İtalya Başbakanı Meloni ise Akdeniz bölgesine yaptığı ilk dış ziyaretinin Libya’nın İtalya için bir öncelik olduğunu gösterdiğini, bunun Akdeniz’in istikrarı, İtalya’nın güvenliği ve Türkiye’nin güvenliği açısından da öncelikli olduğunu söyledi. Avrupa’nın bu dönemde karşı karşıya olduğu güç krizi.

Dibeybe ile Libya’daki durumu da görüştüklerini anlatan Meloni, “İtalya’nın, ülkenin istikrara kavuşması için haklı olarak gerekli olan hukuki yolu desteklemeye istekli olduğunu yineledik. Siyasi ve güvenlik çerçevesinin istikrara kavuşturulması, ülke güvenliğimizin sağlanması için gereklidir.” ortaklık daha yüksek potansiyele ulaşıyor. Zorunlu. Bir an önce seçimlerin yapılmasını temenni ediyoruz.”

Libya’nın İtalya için stratejik bir ekonomik ortak olduğunu belirten Meloni, “2021’de ikili ticaret hacmimiz yüzde 180 arttı ve bu olumlu trend 2022’de de devam etti. Bu da Libya’nın şirketlerimiz için stratejik bir pazar olduğu anlamına geliyor.” değerlendirmesini yaptı.

Enerji alanında işbirliği

İtalya ile Libya arasında enerji alanında işbirliğinin temel bir unsur olduğuna işaret eden Meloni, İtalyan enerji şirketi ENI’nin 1950’lerden bu yana bu ülkeye katkı sağladığını ifade etti.

Meloni, “‘Yeşil Akım’ hattı, gaz tedarik kaynakları için önemli bir araçtır. İtalya, tüm Avrupa için enerjide merkezi bir rol üstlenmek istiyor ve Libya kilit bir ortaktır.” dedim.

Meloni’nin heyetinde İtalya Dışişleri Bakanı Antonio Tajani ve İçişleri Bakanı Matteo Piantedosi yer alıyor. İki bakan Libyalı mevkidaşlarıyla bir araya geldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! Eryaman Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu