Haber

Öztrak: Faiz lobileri için milletin cebinden saatte 3 milyon 51 bin dolar çalındı

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Heyeti’nde yaptığı açıklamada, “TÜİK’in makyaj marketlerinde bile gıda enflasyonu yüzde 102,5. Geçen yıl bu zamanlar 200 lira olan elektrik faturası 200 lira. şimdi 402 lira.Geçen yıl bin lira olan doğalgaz faturası bu yıl 2 bin 634 lira geliyor.Saray enflasyonla milletin belini kırdı, şimdi ‘Enflasyonun boynunu kıracağız’ diyor, dedi. Öztrak, “Halkın eline kim geçti? Milletin cebinden milyon 51 bin dolar çalındı, faiz lobilerinin mahsülüne atıldı” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Dışişleri Bakanlığı bütçeleri bugün TBMM Genel Kurulu’nda görüşülüyor.

CHP’nin ekonomi politikalarından, patron sendika ve örgütlerinden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı, Parti Sözcüsü ve Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, Hazine ve Maliye Bakanlığı bütçesi hakkında Genel Kurul’da söz aldı. ANKA’nın haberine göre Öztrak’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

VİZYON İLLÜYONDUR:“Hedefi olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardımcı olamaz. Siyasette amaç ve vizyon belirlemek yetmez. Eylem ve eylem yoksa amaç, vizyon boş bir hayaldir. Hedefine ulaşamayan siyasetçi. goller ya özür dileyerek koltuktan iner ya da bahaneler uydurur ipteki cambazı gösterip şapkadan tavşan çıkarıp milleti oyalamaya çalışır ve yanıltmaya çalışır vizyon illüzyona dönüşür tıpkı bugün olduğu gibi Aslında illüzyon eğlencelidir ama illüzyonist politikacı milletin zamanını, parasını, geleceğini ve en kötüsü hayallerini çalar.

OYLARI ÖNCE ALDI VE MİLLETİN LİSTE DEFTERİNE GEÇEN SÖZLERİ YAZDI: AK Parti Genel Başkanı yıllardır millete ‘2023 hedefleri’ dedi. Bunları önce 2011’de seçim beyannamesine koydu, sonra devletin kalkınma planlarına yazdı; aziz onu Meclis’e sundu, resmi bir taahhütte bulundu. Meydanlarda, salonlarda hep bunlardan bahsederdi. Halktan bu hedeflere ulaşmak için yıllarca oy vermesini istedi. Oyları peşin aldı ve sözlerini milletin kredi kartına yazdırdı. Bugün 2023 bütçesini konuşuyoruz. Gerçeğin zamanı geldi. 2023’e sadece 19 gün kaldı. Varsa illüzyonistin ağzında 2023 niyetleri. İnsanlar alacak defterine yazılan alacaklarını 2023 yılında tahsil edecekler mi dersiniz.

TÜRKİYE İLK 20 EKONOMİ LİGİNDEN ÇIKMA SINIRINDA : Şimdi milletin kürsüsünden soruyoruz; “2023’te gayri safi yurtiçi hasıla büyüklüğü bakımından dünyanın ilk 10 ekonomisi arasında yer alacağınıza söz verdiniz. 2023’e üç haftadan az kaldı. Peki neredeyiz?” Üstüne üstlük, Türkiye ekonominin ilk 20 liginden düşmenin eşiğinde. Bu ne beceriksizlik?

HEDEFİMİZ VARDI DEMEK YANLIŞIN KURALI OLMAYAN NEDİR? Milletimize ‘En az 2 trilyon dolar gelir elde edeceğiz’ dediniz. Peki ne oldu? Diyelim ki dünyada bir salgın var. Rusya Ukrayna’yı işgal etti. Küresel tedarik zincirleri parçalandı. 2 trilyon dolar olmasa da 1 trilyon 900 milyar dolar, haberiniz yok 1 trilyon 800 milyar dolar. Peki gelecek bütçede yazan 2023 milli gelir amacı nedir? 867 milyar dolar. İnsaf millete vaat ettiğin gelirin yarısını bile veremedin. Bu beceriksizliğin belasıdır. Ve ‘Hedefi vurduk’ demek illüzyonun hükümdarı değilse nedir?

İŞTE YÜKSEK VİZYON: 2011’de şapkadan çıkan bir diğer tavşan da “2023’te kişi başına düşen geliri 25 bin dolara çıkarma” vaadiydi. Bu söz millete verildiğinde Türkiye’de kişi başına düşen milli gelir 11 bin 289 dolardı. Şimdi program ‘2023’te kişi başı gelir en fazla 10 bin 71 dolar olacak’ diyor. Altında ise Cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturan AK Parti Genel Başkanı’nın imzası var. 12 yıl önce milletin gelirini daha da altına indiren bir hükümetin bütçesinden bahsediyoruz. Bu vizyonsuzluk belasıdır. Ayıptır, ayıptır, günahtır.

DÜNYADA ENFLASYONU YÜZDE 50’NİN ÜZERİNDE OLAN 8 ÜLKE VAR. BİZ BİRİZ: 2011’de AK Parti Genel Başkanı da millete seslendi, ‘2023’te enflasyonu ve faizleri kalıcı olarak düşük ve tek hanelere indirmek’. Çözüm; 2023’e bir ay kala üretici enflasyonu TÜİK’in telafi enflasyon rakamlarıyla yüzde 136 oldu. Tüketici enflasyonu yüzde 84 oldu. Ancak AK Parti iktidara geldiğinde üretici enflasyonu yüzde 31, tüketici enflasyonu yüzde 30’du. Dünyada inanç uyandıran, enflasyonu hızla düşüren, hızla büyüyen bir ekonomi çabası olan bir programdır. Bugün Türkiye, TÜİK’in makyajına rağmen üretici enflasyonunda dünya şampiyonu, tüketici enflasyonunda ise dünya altıncısı. Dünyada enflasyonu yüzde 50’nin üzerinde olan sekiz ülke var. Biz biriz. Bizden başka; Zimbabve, Lübnan, Venezuela, Sudan, Arjantin, Sri Lanka ve İran.

GEÇEN YIL BİN LİRA OLAN DOĞALGAZ FATURASI BU YIL 2.634 LİRA OLDU: 38 üyeli Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) arasında en yüksek enflasyon gücüne sahibiz. En yüksek gıda enflasyonu yine bizde. Gıda fiyatları dünyada düşüyor, bizde ise yükselmeye devam ediyor. TÜİK’in makyaj marketlerinde bile gıda enflasyonu yüzde 102.5. Geçen yıl bu zamanlar 200 lira olan elektrik faturası şimdi 402 liraya geliyor. Geçen yıl bin lira olan doğalgaz faturası bu yıl 2 bin 634 lira oldu. Saray enflasyonla milletin belini kırdı, şimdi ‘Enflasyonun boynunu kıracağız’ diyor.

ENFLASYONDAKİ BAZ ETKİSİNE SIĞINIYORLAR: 2021 sonunda beceriksizlikte çıtayı o kadar yükseğe koyuyorlar ki artık kendi beceriksizliklerini aşamayacaklarını düşünüyorlar ve enflasyondaki baz etkisine sığınıyorlar. buradan soruyorum; 2 bin 634 lira olan doğalgaz faturası baz etkisiyle bin liraya mı inecek? 402 lira olan elektrik faturası baz etkisiyle tekrar 200 liraya inecek mi?

MANDRAK BİLE ŞAPKA ALIR: İflası kendisi görüyor. ‘Oyunuzu son kez istiyorum’ demeyi de ihmal etmiyor. Bu illüzyonun hükümdarıdır. İnsanlarla kim dalga geçiyor? Kimin aklı kısa? Sihirbaz Mandrake bile bu illüzyona şapka çıkarıyor. Hudini bile kıskanır. 2023 için millete verdiği sözlerin hiçbirini tutmayanlar hangi yüzle milletten oy isteyecek? Bu hedeflere ulaşmak için yıllarca milletten yetki aradılar. Milletimiz her türlü yetkiyi vermiştir. Kaynak istediler. Milletin pompasında bir damla su bırakmadılar.

HER SAATTE 3 MİLYON 51 BİN DOLAR MİLLETİN CEPLERİNDEN ÇIKARILARAK, ÇIKAR LOBİSİNİN PARALARINA AKTARILDI: Saray, son 20 yılda milletten 2 trilyon 513 milyar dolar vergi topladı. İçeriden ve dışarıdan 131 milyar dolar borçlandı. Atalarından ve dedelerinden kalan 63 milyar dolarlık ülkenin mal varlığını sattı ve savundu. 79 yılda önceki 57 hükümetin kullandığı kaynakların 4 katını kullandı. Toplam 2 trilyon 707 milyar dolarlık kaynak yedi ve bitti. Ancak 2023 için millete verdiği sözlerin hiçbirini tutmadı. O zaman millet adına şu soruyu soruyoruz: Bu para nereye gitti? Halkın teri, gözlerinin nuru kime düştü? Birine anlatayım. Milletten toplanan 2 trilyon 707 milyar doların 530 milyar doları faiz lobilerine gitti. Her ay 2 milyar 227 milyon dolar, her gün 73 milyon 230 bin dolar, saatte 3 milyon 51 bin dolar milletin cebinden alınıp faiz lobilerinin mahsülüne atıldı.

BU BİR GAFLEYDİR, BİR HUKUKSUZLUKTUR: Bugün bu ülkede sarayın yüzde 9 faizinden kim borç alabilir? Sanayici mi, çiftçi mi, esnaf mı, vatandaş mı? Hayır. Hiç kimse %9 faizle borç para alamaz. Herkes ‘Kredi bulamıyoruz’ diye bağırıyor. Saray faizinden sadece saray erzakları, rıhtımları ve yandaşları borç alır. ‘Tabela faizini indirdim’ diyerek milletin faiz yükünü yükseltmek sıradan bir siyasi yanılsama değildir. Bu bir gaflettir, haberciliktir, hatta çocuklarımızın, torunlarımızın geleceğine ihanettir.

MİLLETE YÜKLÜ 172 MİLYAR LİRALIK BÜYÜK YÜK VAR : ‘Faiz sebep, enflasyon sonuç’ yanılsaması için şapkadan tavşan çıkarılır. Döviz Korumalı Mevduat bunlardan biridir. Hazine ve Maliye Bakanı bundan bir yıl önce, 24 Aralık 2021’de, en kötü senaryoda bile Döviz Korumalı Mevduat’ın Hazine’ye yük olmayacağını söylemişti. Yıl bitmeden Ekim ayına kadar ülkenin hazinesinden ödenen para 92 milyar lirayı buldu. Vazgeçilen 10 milyar liralık vergi alacağının da emeğidir. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan ödenen para da var. Orada, milletin kasasından yaklaşık 70 milyar lira çıktı. Yaklaşık olarak söylüyorum çünkü ülke Merkez Bankası TBMM’den rakamları saklıyor. Millete yüklediği 172 milyar liralık çok büyük bir yük var.

HER GÜN KURAL DEĞİŞİKLİĞİ OYUNDAN OLUYOR: Daha önce 128 milyar doları buharlaştıranlar, şimdi döviz kurunu bastırmak için ülkenin en az 100 milyar dolarını yaktı. İllüzyonistler Türkiye’de ne kredi piyasası, ne döviz piyasası, ne de mal ve hizmet piyasası bıraktılar. Adamotu gibi yok ettiler. Türkiye hızla komuta ekonomisine dönüştü. Oyunda her gün kuralları değiştirmek artık bir yöntem değil.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! Eryaman Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu