Haber

Sisi, Mısır’ın “Süveyş Kanalı’nı sattığı iddiasıyla hedef alındığını” söyledi.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el-Sisi, “Süveyş Kanalı’nın işletmesinin 99 yıllığına yabancı bir şirkete satıldığı” iddialarına tepki gösterdi.

Mısır resmi ajansı MENA’nın haberine göre Sisi, İsmailiyya vilayetinde düzenlenen bir etkinlikte Sina Yarımadası Kalkınma ve Yeniden İnşa Planı hakkında konuştu.

Sisi, “Yalan, iftira ve söylentilerle anormal bir şekilde devlet hedef gösteriliyor. Bunların sonuncusu, üç haftadır gündemde olan Süveyş Kanalı’nın 1 trilyon dolara başka bir şirkete satıldığı iddiasıydı.” ifadesini kullandı.

Sina Yarımadası hakkında konuşan Sisi, halkın hayatını etkileyen terörün sona ermesinin ardından Sina’da kalkınma alanında ilerleme kaydettiklerini söyledi.

Sisi, Sina kalkınma planının devlete maliyetinin 40 ila 50 milyar dolar arasında olduğunu kaydetti.

Terörle mücadelenin henüz bitmediğini söyleyen Sisi, “Terör, ülkemizin maliyetli bir parçasını da elimizden almayı amaçlıyordu” dedi. terimini kullandı.

Ne oldu?

Twitter’da yapılan bir paylaşımda, Mısır’daki Süveyş Kanalı’nın işletme hakkının 99 yıllığına yabancı bir şirkete devredildiğini belirten, ülkenin Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ve Başbakan Mustafa Medbuli tarafından imzalanan 94 sayfalık bir belge yayınlandı. .

Belgeyi paylaşanlar arasında ABD’de yaşayan Mısır asıllı akademisyen ve iş adamı Mahmud Vehbe de vardı. Belge daha önce İsrailli gazeteci Edy Cohen tarafından paylaşılmıştı.

Sahte olduğu belirtilen 94 sayfalık imzalı ve kaşeli belgede, Süveyş Kanalı’nın işletme hakkının 99 yıllığına İngiltere merkezli uluslararası bir konsorsiyuma devrine ilişkin anlaşmanın detayları yer alıyordu.

Süveyş Kanalı İdaresi Genel Müdürü Usame Rebia, 4 Şubat’ta yaptığı açıklamada, kanalın 99 yıllığına işletme hakkının yabancı bir şirkete verildiği iddialarının doğru olmadığını söyledi.

habersogut.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! Eryaman Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu