Ekonomi

Türk Otomotiv Sanayi Mayıs’ta Yüzde 32 Artarak 3 Milyar Dolar İhracat Gerçekleştirdi

Türk otomotiv sanayi Mayıs’ta yüzde 32 artışla 3 milyar dolar ihracat yaptı. Bugüne kadarki en yüksek Mayıs ayı ihracatına imza atan departman, yüzde 14’lük payla Türkiye ihracatında yine ilk sırayı aldı. İhracatta ilk 10 ülkenin 7’sinde çift haneli, Rusya’da ise üç haneli artış yaşandı.

Mayıs ayında otobüs-minibüs-midibüs, çekici ve yan sanayi ihracatında yüksek oranlı artışlar dikkat çekti. Ülkeler bazında ise ilk 10 ülkenin 7’sine yapılan ihracatta çift haneli, Rusya’ya yapılan ihracatta ise üç haneli artış yaşandı. Ocak-Mayıs döneminde sektörün ihracatı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 15 artarak 14 milyar 332 milyon dolar olurken, en büyük pay sahibi olan AB ülkelerine yüzde 22,5 artış sağlandı. söz konusu dönemin en büyük pazarı. En büyük set iş Mayıs ayında yan sanayi ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 40 artarak 1 milyar 288 milyon dolara ulaştı. Binek araç ihracatı yüzde 26 artarak 956 milyon dolar, eşya taşımaya mahsus motorlu kara taşıtları ihracatı yüzde 0,5 azalışla 373 milyon dolar, çekici ihracatı yüzde 61 artarak 187 milyon dolar, otobüs-minibüs-midibüs ihracatı yüzde 26 artarak 187 milyon dolar oldu. yüzde 110 artarak 179 milyon dolara ulaştı.

Ülke kümelenmesi bazında ise yüzde 33 artışla yüzde 67,5’lik payla ilk sırada yer alan Avrupa Birliği ülkelerine 2 milyar 46 milyon dolar ihracat yapıldı. Yüzde 10,6’lık payla ikinci sırada yer alan diğer Avrupa ülkelerine yapılan ihracat ise yüzde 25 arttı. Bağımsız Devletler Topluluğu’na yapılan ihracat da Mayıs ayında yüzde 102 arttı. – BURSA

haber-yuksekova.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! Eryaman Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu