Haber

Uluslararası Su Elçileri Federasyonu plastik çöp toplama yürüyüşü düzenliyor

Uluslararası Su Elçileri Federasyonu (USEF) tarafından, plastik çöplerin toplanması ve kirlilikle mücadele edilmesi amacıyla “İnsanı Dönüştürme Projesi” kapsamında düzenlenen 93 günlük çöp toplama yürüyüşü Ani Harabeleri’nden başladı.

Edirne İpsala Sınır Kapısı’nda 14 Aralık’ta tamamlanacak “100. Yıl Plastik Terör Kampanyası Plastik Çöp Toplama Yürüyüşü” kapsamında mimar, mühendis, iş adamı ve çeşitli meslek gruplarından oluşan 11 kişilik ekip geldi. Ani Harabeleri’nde birlikte plastik atık topladık. çöp toplama faaliyetine başladık.

Jandarma ekiplerinin de güvenlik önlemi aldığı etkinlikte katılımcılar, topladıkları plastik çöpleri Kars Belediyesi’nin çöp taksisine attı.

93 gün sürecek etkinlik, Kars, Erzurum, Erzincan, Sivas, Yozgat, Kırıkkale, Ankara, Eskişehir, Bilecik, Bursa, Yalova, Kocaeli, İstanbul, Tekirdağ ve Edirne’nin ardından İpsala Sınır Kapısı’nda sona erecek.

Katılımcılar yaklaşık 2 bin 83 kilometre boyunca orman, kültür alanları ve mezarlıklarda çalışacak.

USEF Başkanı Özgür Aydıncak gazetecilere yaptığı açıklamada, plastik terörüne karşı kampanyayla Ani Örenyeri’nden İpsala Sınır Kapısı’na kadar uzanan “İnsanı Dönüştürme Projesi” kapsamında bu malzemeden oluşan atıkların toplanması faaliyetine başladıklarını söyledi.

Ekibin dönüşümlü olarak karayollarından toplayacakları plastiklerle İpsala Sınır Kapısı’na plastik heykel yapmayı düşündüğünü belirten Aydıncak, “Neden böyle bir çalışma yapıyoruz? Çünkü ne yazık ki plastiklerin yüzde 97’si karayollarından toplanacak. Dünya toplanamıyor. Özellikle tek kullanımlık plastiklerin toplumda yoğun kullanımı.” Bu konuyu önlemek, azaltmak ve insanları bilgilendirmek için bugün yürüyüşe başladık.” söz konusu.

Plastik atıkların doğaya ciddi zararlar verdiğini anlatan Aydıncak, şöyle devam etti:

“Yüzde 97’si toplanamayan plastik, özellikle Atlantik ve Pasifik okyanuslarında Türkiye’nin yüzölçümünün üç katı büyüklüğünde kıtalar oluşturmaya başladı. Bu bizim için büyük bir tehdit. Dünyada 8 milyar insan yaşıyor.” yaklaşık 1 milyarı da engelli. Bu engelliliğin çok küçük bir kısmı savaş ve kazalardan kaynaklanıyor.” “Diğeri ise genetik yapının bozulmasından kaynaklanıyor. Plastik atıklar maalesef hem insanların hem de doğadaki diğer canlıların genetik yapılarının bozulmasına neden oluyor. Plastik ve türevleriyle çalışmamız gerçekten çok önemli. Bunu önlemek ve azaltmak.”

Kimsenin parasıyla oynamadan bu işi yapmak istediklerini anlatan Aydıncak, şöyle konuştu:

“Biz sadece torunlarımızın daha sağlıklı bir dünyada yaşaması için topluma tek kullanımlık plastiklerden vazgeçmeyi anlatmayı hedefliyoruz. Eğer hala ‘geri dönüşüm var’ diyerek, plastikleri plastik kullanarak bu durumdan kurtulacağımızı düşünüyorsak. Evlerimizde ve hayatımızda bu plastikleri çöp kutularına atarak ya da kapıcımıza vererek yalan söylüyoruz. “Lütfen mümkünse cam, metal ya da plastik poşet kullanmama alışkanlığınızı yerine getirin. Özellikle market alışverişi poşetlerini mümkün olduğunca kullanmayın. Maalesef bunların hiçbiri geri dönüştürülemiyor.” dedi.

Açıklamanın ardından ekip, Ani-Kars karayolunda faaliyetine devam etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! Eryaman Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu