Ekonomi

Visa ve Mastercard 197 milyon dolarlık ATM ücreti uzlaşmasını kabul etti

Visa ve Mastercard, şirketlerin şişirilmiş nakit erişim ücretlerini sürdürdüklerini iddia eden bir toplu davayı çözmek için toplam 197 milyon dolar ödemeyi taahhüt eden bir uzlaşma anlaşmasına vardı. Çarşamba günü Washington, D.C.’de bir federal mahkeme dosyasında açıklanan uzlaşma, 2007’den bu yana nakit para çekmek için bankaların işlettiği ATM’leri kullanan tüketicilere fayda sağlayacak.

Ödeme devleri, Visa’nın 104.6 milyon dolar ve Mastercard’ın 92.8 milyon dolar ödemesiyle uzlaşma tutarını paylaşacak. Bu anlaşma, aynı davada banka davalıları tarafından daha önce ödenen 66 milyon dolarlık uzlaşmayı takip ediyor. Bu davanın çözümü mahkeme onayını beklemektedir ve hem Visa hem de Mastercard herhangi bir kabahati reddederken, uzlaşmaya ilişkin yorum taleplerine henüz yanıt vermemişlerdir.

Davada, Visa ve Mastercard’ın ATM ağları için belirlediği kuralların tüketicilerin nakit erişimi için gereğinden yüksek ücretler ödemesine yol açtığı iddia edilmiş ve 9 milyar doları aşan tazminat talep edilmişti. Yüksek Mahkeme Nisan ayında Visa ve Mastercard’ın temyiz başvurusunu reddetmiş ve bir alt mahkemenin davacıların toplu dava açmasına izin veren kararını onamıştı. Şirketler, daha kapsamlı bir analize ihtiyaç olduğunu savunarak hakimin toplu davaları belgelendirmesini eleştirmişlerdi.

Önerilen uzlaşma sınıfının en az 175 milyon üyeyi içerdiği bildiriliyor. Uzlaşma sürecinin bir parçası olarak, tüketicilere toplam tutar ve verilen yasal ücretler de dahil olmak üzere şartlara itirazlarını dile getirme fırsatı verilecek.

Bu davaya ek olarak Visa ve Mastercard, banka ve kredi kartı işlemlerinde tüccarlardan fazla ücret aldıkları suçlamalarıyla Brooklyn federal mahkemesinde devam eden bir davada da yer alıyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! Eryaman Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu