Haber

Çin ekonomisi 2022’de yüzde 3 büyüdü

Ulusal İstatistik Ofisi’nin (UIB) verilerine göre Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH), 2022 Ocak-Aralık döneminde bir önceki yıla göre yüzde 3 artışla 121 trilyon yuan’a (yaklaşık 18 trilyon dolar) ulaştı.

Bu, Kovid-19 salgınının ilk etkilerinin hissedildiği 2020’de yüzde 2,2’lik büyümenin ardından Çin’de 1976’dan bu yana kaydedilen en düşük yıllık gelir artışı oldu.

Büyüme oranı, Çin hükümetinin 2022 için yüzde 5,5’lik hedefinin altında kaldı.

Çin ekonomisi, 2020 hariç, 1976’daki son daralmayı izleyen 46 yılın büyük bir bölümünde yüksek büyüme oranlarını sürdürdü.

Son çeyrekte yüzde 2,9 büyüme

UİB, yılın son üç ayında büyümenin yüzde 2,9 olduğunu bildirdi. Çin ekonomisi 2022’nin ilk çeyreğinde yüzde 4,8, ikinci çeyreğinde yüzde 0,4 ve üçüncü çeyreğinde yüzde 3,9 büyüdü.

Büyüme oranındaki dalgalanmada Çin’deki Omicron olaylarının tetiklediği Kovid-19 salgınları nedeniyle uygulanan kapatma tedbirleri ve karantina kısıtlamaları etkili oldu.

Karantina önlemleri ekonomik kayıplara neden oldu

Çin’in bu dönemdeki uygulaması, “sıfır vaka” Büyük bir nüfusa sahip olan ve kilit sanayi ve iş kollarına ev sahipliği yapan çok sayıda şehir, salgın önleme politikası olarak adlandırılan salgın önleme politikası, karantina, seyahat kısıtlamaları, katı ve geniş- imalat, ticaret ve hizmet kollarında faaliyet gösteren işletmelerin faaliyetlerinin durdurulmasını gerektiren geniş çaplı tedbirler alınmıştır. büyük ekonomik kayıplara neden oldu.

Yılın son ayında Pekin yönetimi, Kovid-19 siyasetinde ani bir yön değişikliği yaparak kontrol tedbirlerine son verdi ve sınırlarını yeniden dünyaya açtı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! Eryaman Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu