Haber

Ohio’da referandum: Kürtaj hakkı anayasal güvence altına alınacak

ABD’de seçmenler, Kentucky ve Mississippi eyaletlerinin yeni valisini belirlemek ve Ohio eyalet anayasasına kürtaj hakkının eklenip eklenmeyeceğine karar vermek için sandık başına gitti. Görevdeki valiler Kentucky ve Mississippi’de kazanırken, Ohio’daki seçmenler kürtaj hakkı lehine oy kullandı.

The New York Times’ın haberine göre, oyların yüzde 95’inden fazlasının sayıldığı Ohio’daki referandumda seçmenlerin yüzde 56,6’sı kürtaj hakkının eyalet anayasasıyla güvence altına alınması yönünde oy kullandı.

kürtaj ve doğum kontrolü anayasaya aykırı olarak güvence altına alınıyor

Bu sonuçlara göre Ohio’da yapılacak değişiklikle kürtaja erişime ilişkin koruma tedbirleri eyalet anayasasına eklenecek. Böylece kişilerin ‘üreme tıbbi tedavisine ilişkin bireysel hakları’ anayasa tarafından garanti altına alınacak ve bu garanti aynı zamanda kürtaj, doğum kontrolü ve düşük bakımı gibi alanları da kapsayacak.

Yasa değişikliğini destekleyenler, 7 Kasım Salı günü yapılacak referandum öncesinde yaptıkları açıklamalarda, söz konusu anayasa değişiklik teklifinin kabul edilmemesi halinde, 6 haftalık tüm gebeliklerde kürtajın yasaklanması da dahil olmak üzere daha kısıtlayıcı maddelerin yürürlüğe girebileceği uyarısında bulundu. ve üstü, istisnasız. Ohio’da şu anda 22 haftaya kadar olan gebeliklerde kürtaja izin veriliyor.

‘BU İKİ KÜÇÜK KIZIMIZIN GELECEĞİYLE İLGİLİ’

Oylar sayılırken BBC’ye konuşan Kate Gillie, “Bu hayatımın en güzel anlarından biri; ekibim ve ben Ohio’da üreme hakları ve özgürlükleri için çok çalışıyoruz.” dedi. Referandum sonuçlarını takip eden Frank Tedeschi, “İki küçük kızımız var; bu onların geleceği ve üreme haklarıyla ilgili.”

MEVCUT VALİLER SEÇİMİ KAZANDI

Görevdeki Demokrat ve Cumhuriyetçi Parti adayları Kentucky ve Mississippi eyaletlerinde yapılan valilik seçimlerini kazandı.

Kentucky’de Demokrat Vali ve Beshear, Cumhuriyetçi rakibi Daniel Cameron’a karşı seçimi kazanarak yeniden vali seçildi. Mississippi’de Cumhuriyetçi Vali Tate Reeves, Demokrat aday Brandon Presley’e karşı seçimi kazandı.

ROE-WADE KARARI SONRASI ABD’DE KÜRTAJ HAKLARI

24 Haziran 2022’de ABD Yüksek Mahkemesi, ülke genelinde kürtaj hakkını anayasal olarak güvence altına alan 1973 tarihli “Roe v. Wade kararını” iptal etti. Bu kararla kürtaj anayasal bir hak olmaktan çıktı ve bu konudaki yasalar devletlerin bireysel inisiyatiflerine bırakıldı. Mahkemenin muhafazakar yargıçlarından Samuel Alito’nun yazdığı mütalaada, Roe-Wade kararının ‘açıkça yanlış’ olduğu ve kaldırılması gerektiği savunuldu. Karara hayır oyu veren üç liberal yargıç (Stephen Breyer, Sonia Sotomayor ve Elena Kagan) ortak görüşlerinde şunları yazdı: “Bugünkü kararın bir sonucu kesin: kadınların haklarının ve özgür ve eşit vatandaşlar olarak statülerinin kısıtlanması.”

ABD Yüksek Mahkemesinin Roe-Wade kararını bozma kararı, kararın bozulması kararının basına sızdırıldığı Mayıs-Haziran 2022 döneminde ve sonrasında ülke çapında protestolara neden oldu. Kürtaj hakkının temel bir hak ve sağlık hakkı olduğunu belirten binlerce kadın ve kürtaj hakları savunucusu, birçok eyalette ‘Yasalarınızı bedenimden çıkarın’, ‘Benim bedenim, benim tercihim’ ve ‘Ölme hakkım’ yazılı pankartlar taşıdı. kürtaj sağlık hakkıdır’.

Roe-Wade kararının bozulmasının ardından çoğu ABD’nin güneyinde olmak üzere 13 eyalette kürtaj tamamen yasaklandı. Dahil edilen eyaletler arasında Idaho, Güney Dakota, Wisconsin, Teksas, Oklahoma, Missouri, Arkansas, Louisiana, Tennessee, Mississippi, Kentucky, Alabama ve Batı Virginia vardı. Georgia eyaletinde kürtaj haklarına erişim hamileliğin ilk 6 haftasıyla sınırlıyken, Utah, Arizona, Kuzey Carolina ve Florida’da 15, 18 veya 20 haftayla sınırlı. (DIŞ HABER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! Eryaman Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu